

KURIER WILANOWSKI
Siekierki (obecnie część dzielnicy Warszawa - Mokotów)
Kiedyś Siekierki były wsią podwarszawską, która została założona w XVI w. na miejscu wsi Czarnów z XIII w., znajdująca się na terenie Kępy Bełk (pomiędzy Solcem a Czerniakowem).
Pod koniec XVII w. jej właścicielem został Stanisław Herakliusz Lubomirski, który wzniósł tu drewniany pawilon. Później dzierżawę tych terenów przejął król August II Sas, tworząc tu tereny łowieckie a także miejsce ćwiczeń wojskowych.
W czasie rozbiorów istniało tu 27 gospodarstw.
Później tereny te zostały podzielone na dwie wsie Siekierki Wielkie i folwark Siekierki Małe (ok. 150 mieszkańców i nieco ponad 700 ha gruntów, w tym łąki, pastwiska i lasy) i wieś Siekierki (20 domów, ok. 200 mieszkańców i 80 ha gruntów). Znalazły się wówczas w gminie Mokotów (parafia Wilanów), wchodząc w skład dóbr Czerniaków.
W 1916 roku całe te tereny zostały przyłączone do Warszawy.
W latach trzydziestych XX w. miała tu powstać wioska olimpijska, jednak plany przerwał wybuch II wojny. Po wojnie w planach było osiedle bloków.


Mówiąc o Siekierkach warto wspomnieć o obiektach takich jak Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.
Powstanie sanktuarium było związane z objawieniami maryjnymi, jakich miała doświadczać od 3 maja 1943 roku do 15 września 1949 roku nastoletnia wówczas Władysława Fronczak (w momencie pierwszego objawienia miała 12 lat). Dziewczyna miała w tym czasie widzieć Maryję oraz Jezusa oraz szereg religijnych symboli. Treścią objawień było wezwanie do poprawy życia w duchu dziesięciu przykazań Bożych, Maryja nakazywała również wzniesienie świątyni na terenie Siekierek i określiła samą siebie jako Nauczycielkę Młodzieży.
W miarę trwania objawień coraz większa grupa wiernych gromadziła się na wspólną modlitwę przy drzewie wiśni, na tle której objawiała się Matka Boska.
Urządzili w tym miejscu kapliczkę z figurą Maryi zawieszoną na pniu drzewa. Od 1946 roku przystąpiono do wzniesienia większej kapliczki, budowanej z gruzów powojennej Warszawy. Została ona poświęcona 8 maja 1949 roku. Kapliczka była kilka razy rozbudowywana, aż do obecnego kształtu z roku 1999. Pierwsza msza na miejscu objawień odprawiona została 3 maja 1977 roku za pozwoleniem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odwiedzał on Siekierki kilkakrotnie, obiecując wzniesienie tam świątyni. Jednak dopiero od stycznia 1980 w kaplicy były regularnie odprawiane nabożeństwa, za które odpowiedzialny był pijar, ks. Edward Szajor.
Z inicjatywy ks. Szajora kaplica była powiększana, podjęto również starania na rzecz budowy kompleksu klasztoru i kościoła. Prace projektowe rozpoczęto w 1984 roku pod kierownictwem architekta Janusza Tofila. 15 sierpnia 1988 erygowana została parafia rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Królowej Wyznawców, zaś trzy lata później erygowano Dom Zakonny Ojców Pijarów pw. Najświętszej Maryi Panny Łaskawej. Kościół Matki Bożej Królowej Wyznawców został poświęcony przez kardynała Józefa Glempa 17 września 1994 roku.
Od roku 1997 posiada on rangę Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.
Oprócz głównej świątyni w Siekierkach działa również rozbudowana kaplica na miejscu tej z 1946 oraz kaplica, w której przechowywany jest obraz Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.

