Urzecze
- Katarzyna Gil
- 22 sie 2020
- 2 minut(y) czytania
O tym, że mieszkamy na Urzeczu dowiedziałam sie kilka lat temu z publikacji Pana Łukasza Maurycego Stanaszka.
Urzecze , Łurzyce, Urzyce, bo jest kilka nazw tego historycznego podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego, rozciąga się po obydwu brzegach Wisły, pomiędzy dawnymi ujściami Pilicy i Wilgi, a mokotowskimi Siekierkami i prawobrzeżną Saską Kępą.
Dla bardziej zainteresowanych etymologią nazwy regionu i rozwinięciem tego tematu zapraszam do lektury książek Pana Łukasza Maurycego Stanaszka takich jak: "Nadwiślańskie Urzecze. Podwarszawski mikroregion etnograficzny" oraz na stronę internetową https://urzecze.pl/

Warto zwrócić uwagę w naszych okolicach zdawkowo pozostały cechy dawnej tożsamości, ponieważ "zjada" nas wręcz Aglomeracja Warszawska. Zaś proces suburbanizacji (a wręcz proces nieplanowego rozlewania się miasta) "wymywa" wszelkie cechy tradycji lokalnej.
Na szczęście znaleźli się ludzi, którzy sięgnęli do korzeni, poszukują dawnej tożsamości miejsca oraz starają się ją kultywować.
W Urzeczu ciekawe jest to, że związane było z trzema kulturowymi tradycjami – mazurską (mazowiecką), orylską (flisacką) i olęderską, charakterystyczną dla nadwiślańskich osadników z Fryzji, Kujaw i Pomorza.
W trakcie swoich badań nad mikroregionem Urzecze Pan Łukasz Maurycy Stanaszek zebrał niesamowitą wiedzę o dawnych tradycjach, ludowych przyśpiewkach...
W ramach kultywowania tradycji Urzecza powstał zespół ludowy "URZECZEni"
Powstał on 9 kwietnia 2014 roku z inicjatywy Barbary Jabłońskiej prezes Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Czersku.

Ponadto rok rocznie organizowane są różnego rodzaju imprezy promujące tradycję tego regionu np:
-„Święto Wisły na Urzeczu 2019” w Górze Kalwarii.
- cykl imprez plenerowych "Zielone Świątki na Urzeczu" m.in w Górze Kalwarii, w miejscowości Nadbrzeż w gminie Karczew oraz w warszawskiej dzielnicy Wawer.
- Flis Festiwal / Jarmark Kultury Urzecza - Gassy gm. Konstancin-Jeziorna
22 sierpnia 2020 r. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie otworzyło wystawę „Nad Wisłą, na Urzeczu”, która opowiada o nadwiślańskim Urzeczu, zanikającym mikroregionie etnograficznym, o którym mieszkańcy Warszawy rzadko kiedy słyszeli. Opowieść o tym miejscu widziana jest z perspektywy pamięci i zbiorów jego współczesnych mieszkańców.

Poniżej podaje szereg ciekawych pozycji z tej tematyki:

Comments