"mała Chorwacja" czyli Park Gródek w Jaworznie.
- Katarzyna Gil
- 25 lip 2020
- 2 minut(y) czytania
W dobie pandemii wszyscy marzymy o jakichkolwiek wakacjach... chcę Wam dziś pokazać małą alternatywę dla wyjazdów wakacyjnych. Miejsce, które Wam pokaże to określane jest mianem "Małej Chorwacji".

Strome skały, lazurowa woda, tak czysta, że widzimy jak pływają w niej ryby, mały uroczy meandrujący pomost. Oczami wyobraźni widzimy zagraniczne miejsce wypoczynkowe.... A wszystko to znajduje się w nieczynnym już kamieniołomie pod Jaworznem.
Jest tam zbiornik poeksploatacyjny Jaworzno–Szczakowa – „Koparki” (Kamieniołom Koparki w Jaworznie), który jest jednym z najpopularniejszych polskich nurkowisk. Nad zbiornikiem leży całoroczna baza nurkowa „Koparki”
Zbiornik leży na miejscu dawnego kamieniołomu „Gródek” w Szczakowej, jednej z dzielnic Jaworzna, w województwie śląskim.
Wydobywano tam dolomit dla Zakładów Dolomitowych „Szczakowa” (dawniej: Cementownia Szczakowa
W 1997 r., gdy postawiony w stan likwidacji zakład nie był w stanie płacić swych zobowiązań, zakład energetyczny wstrzymał dostawy prądu. Zatrzymanie pracy pomp spowodowało, że w ciągu kilkudziesięciu godzin wszystkie głębiej położone części kamieniołomu zalała woda.
Zaniedbania personelu spowodowały, że część sprzętu została zalana (w tym dwie duże koparki) i pozostała w głębokim na 18 metrów nowym zbiorniku.
Niedługo po tym Centrum Nurkowe „Orka” z Bielska-Białej utworzyło bazę nurkową nad nowym zbiornikiem, który w środowisku płetwonurków został nazwany Koparkami i zyskiwał coraz większą popularność.
Zmiana właściciela terenu w 2014 r. nie spowodowała zmiany użytkowania zbiornika, który nadal funkcjonował jako popularne miejsce do nurkowania. Oprócz koparek można tam zobaczyć domek i bunkier strzałowego, przepompownie, łyżki koparek, kosze pomp, budki trafo i wraki samochodów.
Nad brzegiem akwenu funkcjonuje tymczasowa, całoroczna baza nurkowa Via Sport Diving Marina „Koparki”. Istnieją plany nie tylko stworzenia profesjonalnej bazy nurkowej, ale również nowoczesnego kompleksu rekreacyjno-sportowego
W bezpośredniej bliskości zbiornika Koparki, w dalszej części dawnego kamieniołomu, władze miasta stworzyły park „Gródek” obejmujący m.in. urwiste ściany kamieniołomu oraz staw Wydra.
Na terenie parku możemy zobaczyć takie atrakcje jak:
Arboretum
Łąkę kwietną
pięknie poprowadzone drogi, obrośnięte ogromnymi paprociami
punkty widokowe
centrum nurkowe
turkusowe stawy
oraz pomosty z altankami, które pięknie odcinają się swoją geometrią od otaczającego turkusu.
Bibliografia:
Baza Nurkowa "Koparki". Punkt Informacji Turystycznej w Jaworznie. [dostęp 2019-04-10].
DIVING MARINA "KOPARKI". Via Sport. [dostęp 2019-04-10
Unikalne polskie nurkowisko – „koparki” koło Jaworzna. W: Divers24.pl [on-line]. [dostęp 2019-04-11].
Marta Ślusarczyk. Cementownia Szczakowa – historia i teraźniejszość. „Wiadomości Konserwatorskie”. 43, s. 66-88, 2015. [dostęp 2019-04-11].
Jaworzno - Kopark. W: aquapos [on-line]. [dostęp 2019-04-11].
Michalina Bednarek, Aleksander Chodura: Skały, wodne kładki, ozdobna roślinność. Park Gródek to unikatowe miejsce. wyborcza.pl KATOWICE, 2018-05-10. [dostęp 2019-04-20].
https://www.neverendingtravel.pl/2019/06/25/slaska-chorwacja-park-grodek-jaworzno-zbiornik-wydra/ [dostęp 2020-07-31].
MAPA

WIĘCEJ ZDJĘĆ - zdjęcia pochodzą z 2020 roku
Kommentare